شهر هوشمند (Smart City)

با IoT مبین‌نت در شهر هوشمند قدم بردارید

معرفی سیستم آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند 

آبیاری هوشمند فضای سبز سیستمی است که متناسب با نوع توپوگرافی زمین و نیاز گیاه به صورت خودکار با پلتفرم‌های از قبل طراحی شده و یا به صورت دستی و از طریق اپلیکیشن‌های توسعه یافته برای دسترسی کاربران، طراحی و اجرا می‌گردد. کاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش انطباق‌پذیری نحوه‌ی آبیاری با انواع مختلف خاک و گیاه در شرایط مختلف جوی از عمده دلایل ایجاد نیاز برای گرایش به سمت هوشمندسازی آبیاری فضای سبز بوده است. زیرا می‌تواند علاوه بر کنترل دستگاه‌های توزیع کننده‌ی آب(سیستم قطره‌ای ، بارانی و…) متناسب با دستور کاربر، با تجمیع اطلاعات مربوط به شرایط هواشناسی شامل دما، رطوبت، پارامترهای جوی و… نیاز آبی فضاهای سبز را شناسایی و براساس پارامترهای اندازه‌گیری‌شده و محاسبات اتوماتیک، الگوی رفتاری محیط و گیاه را با کمترین درصد خطا شبیه‌سازی کرده و به توسعه‌ی پلتفرم‌های یادگیرنده بیانجامد.

این سیستم‌ها کاربر را قادر خواهد ساخت تا به راحتی فضای سبز خود را در هر زمان که تمایل دارد آبیاری کرده و کمترین خسارت بر اثر بی‌آبی یا کم‌آبی به فضای سبز تحمیل شود. همچنین رویه‌دار شدن جریان آبیاری سبب می‌شود تا با کمترین آب، بیشترین بهره‌وری ایجاد شود. با توجه به وضعیت فعلی آب کشور و این نکته که تقریبا 80 درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل‌های هوشمندسازی می‌تواند یک راهکار مطمئن و مطلوب برای برون‌رفت از بحران آب و مدیریت مناسب آن باشد.

مزایای آبیاری هوشمند مبین‌نت :

 • سنجش و مانیتور رطوبت خاک
 • سنجش و مانیتور دمای خاک
 • سنجش و مانیتور میزان مواد شیمیایی خاک
 • برآورد نیاز آبی فضای سبز متناسب با نوع پوشش گیاهی
 • تشخیص زمان آبیاری و خودکار کردن آن در زمان‌های مناسب
 • قطع و وصل جریان آب در مواقع لازم
 • کاهش چشمگیر مصرف آب
ادامه

معرفی سیستم مدیریت پسماند هوشمند

مدیریت پسماند هوشمند 

در ایران روزانه 50 میلیون کیلوگرم زباله‌ی خانگی تولید می‌شود. به عبارت دیگر این عدد سالانه بالغ بر حدود 18 میلیون تن زباله است که تنها 5 درصد از آن وارد چرخه‌ی بازیافت می‌شود. به همین دلیل مدیریت پسماندها یکی از مهمترین نیازهای زندگی روبه‌رشد شهرنشینی در کشورمان است. در همین راستا شرکت ارتباطات مبین‌نت با هوشمندسازی سطل‌های زباله‌ی شهری و ماشین‌های جمع آوری، اطلاعات کل زباله‌‌‌‌‌‌های جمع آوری شده شامل وزن، ساعت ورود و خروج زباله‌‌‌‌‌‌ها و… را به صورت لحظه‌ای ثبت می‌کند. حسگرهای مدیریت پسماند هوشمند با استفاده از انرژی تجدید پذیر خورشیدی کار کرده و اطلاعات مربوط به سطوح پرشده را برای مرکز ارسال می‌کنند.

در مرکز نیز با مانیتور وضعیت سطل‌ها و یا ابزار جمع‌آوری، با استفاده از داشبوردهای مدیریتی و یا اپلیکیشن‌ قابل نصب بر روی تلفن همراه، امکان نظارت و کنترل فرایند جمع‌آوری زباله‌ها را برای کاربران میسر می‌سازد. نقطه‌ی شروع مدیریت پسماند، جمع آوری و دفع مواد زاید است و تا مدیریت حرفه‌ای آن که شامل دستیابی به اقتصاد مبتنی بر بازیافت با هدف صرفه جویی در منابع و کاهش اثرات نامطلوب روی محیط زیست است، ادامه می‌یابد.

مزایای مدیریت پسماند هوشمند مبین‌نت :

 • سنجش و مانیتور میزان مواد موجود در سطل و دمای داخل آن
 • اطلاع‌رسانی پرشدن سطل زباله
 • جمع‌آوری بیشترین مقدار زباله در کمترین زمان
 • کاهش میزان انتشار میکروب در طول راه
 • کاهش هزینه‌ی جمع‌آوری زباله و بهبود وضعیت بهداشت محیط
 • تحلیل داده‌های هر منطقه برای برنامه‌ریزی بهتر
ادامه

معرفی سیستم روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند 

روشنایی هوشمند به سیستمی گفته می‌شود که امکان کنترل وضعیت روشنایی را از راه دور و یا متناسب با دستورات پیش‌فرض، فراهم می‌آورد و در مراحل پیشرفته‌تر با تحلیل داده‌های کسب‌شده از وضعیت‌های خاموش و روشن شدن لامپ‌ها در بازه‌های زمانی مختلف و خلاصه‌سازی الگوهای تکرارپذیر، برای روشنایی و کیفیت آن به صورت خودکار فرمان صادر می‌کند. به طور نمونه با استفاده از فناوری‌ آشکارسازی حرکت با استفاده از امواج مادون قرمز متصاعد شده از منبع متحرک، می‌توان امکان هرگونه تغییرات خودکار و یا دستی را برای خاموش شدن لامپ‌ها فراهم آورد و یا براساس نورهای محیطی با تعریف آستانه‌ی نور مورد نیاز، در فضای مورد کاربری میزان نور و حتی رنگ آن را تنظیم نمود.

متعاقباً این سیستم سبب کاهش چشمگیر مصرف برق خصوصاً در اماکن عمومی از قبیل معابر، جاده‌ها، پارکینگ‌ها، طبقات یک ساختمان و… می‌شود. راهکار روشنایی هوشمند شهری ما علاوه بر صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف انرژی، امکان مدیریت، نگهداری و نظارت کارآمد بر این سیستمها را فراهم می‌آورد. با استفاده از راهکارهای نوین هوشمندسازی، اصلاح منبع نور و طراحی روشنایی می‌توان تا ۸۰% مصرف انرژی را در بخش روشنایی کاهش داد. . هوشمندسازی تجهیزات، علاوه بر این که باعث کاهش چشمگیر مصرف می شود، کمک می‌کند تا تجهیزات پرمصرف شناسایی شده و در صورت لزوم و داشتن توجیه اقتصادی، آنها را با تجهیزات کم مصرف جایگزین نمود.

بخشی از مکانیزم‌های موجود در روشنایی هوشمند مبین‌نت شامل موارد زیر است :

 • تنظیم سطح نور به صورت دستی و یا اتوماتیک، متناسب با نور محیطی
 • تعیین و مشاهده‌ی وضعیت روشنایی در هر موقعیت مکانی
 • مدیریت روشنایی از راه دور و بیرون ساختمان توسط اپلیکیشن
ادامه

معرفی سیستم پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند 

پارکینگ هوشمند اطلاعات دقیقی از تعداد خودروهای موجود در پارکینگ و فضاهای خالی آن را با ابزارهای نظارت، در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا امکان صدور مجوز ورود، خروج، توقف و یا دریافت هزینه بدون حضور فرد و به صورت خودکار امکان‌پذیر باشد. در حال حاضر، افزایش خودروها و فقدان فضای کافی با قابلیت پارکینگ و هزینه‌های ساخت امکانات پارکینگ ، ارزیابی دقیق برای مدیریت و مکان‌یابی پارکینگ را ضروری کرده است. سیستم پارکینگ هوشمند برمبنای استفاده‌ی بیشتر از کمترین منابع موجود از جمله فضا، نیروی انسانی، انرژی و… طراحی می‌شود.

مکانیزم‌های موجود در پارکینگ هوشمند مبین‌نت شامل موارد زیر است :

 • تجهیز پارکینگ‌ها توسط سنسورهای مختلف در مکان‌های پارک
 • ارسال اطلاعات به سرور مرکزی در خصوص مکان‌های خالی و آماده‌ی پارک
 • اعلام اخطار در صورت وجود خودروهایی که مجوز پارک ندارند
 • مانیتور و مدیریت محل‌های پارک بر اساس خواست مالک پارکینگ
 • ارائه‌ی گزارش‌های مربوط به تردد خودروها بر روی تلفن همراه مالک
 • استفاده از دوربین‌های پلاک‌خوان و تشخیص راننده
ادامه