خانه هوشمند (Smart Home)

با IoT مبین‌نت خانه خود را هوشمند مدیریت کنید

Smarthome

خانه‌ هوشمند چیست؟

اینترنت اشیاء برای هوشمندسازی و یکپارچه کردن بخش‌های مختلف یک ساختمان با استفاده از اینترنت و با هدف کاهش مصرف انرژی در کنار استفاده‌ی موثر از منابع و تضمین امنیت بالا، مطرح شده است. اغلب وسایل در ساختمان‌های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می‌شوند. در گذشته مکانیزه کردن فرایندهای درون منازل با استفاده از پروتکل‌های مبتنی بر سیم نظیر KNX انجام میگرفت که علی‌رغم محاسن زیاد، نیاز به سیم‌کشی و تغییرات در سیستم برقی ساختمان داشت که همین مسئله باعث تحمیل هزینه‌های بالا و پیچیدگی در اجرا و محدودیت‌های توسعه‌ای این سیستم‌ها می‌شد. در فناوری‌های نوین هوشمندسازی، امکان پیاده‌سازی سیستم‌های هوشمند به صورت بی‌سیم و امن وجود دارد که بدون محدودیت و تخریب در ساختمان، منجر به کاهش هزینه‌های زیرساختی مورد نیاز خواهد شد. امروزه برای ایجاد ارتباط بین سنسورها، از پروتکل‌های بی‌سیم همچون Wi-Fi، LoRa، Z-Wave و ZigBee استفاده می‌شود که از جدیدترین راهکارهای شبکه سازی و اتصال دستگاه‌ها و سنسورها در یک فضا هستند. در این بین پروتکل ارتباطی Wi-Fi معمولا مقرون به صرفه‌تر و فراگیر‌تر است.

 

 

زیرساخت خانه هوشمند مبین‌نت

خانه‌ هوشمند نیازمند چه زیرساختی است؟

به صورت کلی برای دستیابی به یک ساختمان هوشمند باید زیرساخت‌هایی فراهم شود که از طریق آن کلیه‌ی لوازم و سیستم‌های یک خانه در ارتباط با یکدیگر باشند و با هم گفتگو کنند. گفتگوی اشیاء به معنی رد و بدل کردن داده‌ها است و از این داده‌ها برای مدیریت کارآمدتر منازل نیز استفاده می‌شود. از آن جمله می‌توان به دریافت داده‌های حاکی از رفت‌وآمد ساکنین منزل با خلاصه‌سازی الگوهای تکرارپذیر، اشاره کرد که سیستم مرکزی با تکیه بر آن قادر به ارسال دستور به اشیاء هوشمند منزل خواهد بود. به طور نمونه قبل از ورود فرد به خانه آسانسور در مقابل درب و در طبقه همکف فراخوانده می‌شود، دمای هوای خانه متناسب با فصل و در زمان مناسب قبل از ورود کاربر تنظیم، چای ساز شروع به کار می‌کند، با ورود ساکنین به منزل روشنایی به فراخور ساعات روز تنظیم می‌گردد و… از جمله اتفاقات دنیای آینده مبتنی بر اینترنت اشیاء خواهد بود. ساختمان هوشمند مبین‌نت شامل روشنایی هوشمند، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هوشمند و امنیت هوشمند است. ما با بهره‌برداری از اینترنت اشیاء در ساختمان‌ها و استقرار وسایل هوشمند ضمن تضمین مدیریت بهینه‌ی مصرف انرژی، امنیت بالا و سبک زندگی راحت‌تر با خانه‌ی هوشمند را پیشنهاد می‌دهیم.

خدمات قابل ارائه خانه هوشمند مبین‌نت

خانه‌ هوشمند چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

با توجه به نیاز بازار، خدمات زیر در خانه‌ی هوشمند مبین‌نت ارایه می‌شود:روشنایی هوشمند با قابلیت توسعه و یکپارچگی سنسورها و سرویس‌های مختلف و تضمین کاهش مصرف انرژی
امنیت هوشمند با بهره‌گیری از دوربین‌ها و سنسورهای امنیتی و یکپارچگی با سیستم‌های اعلام خطر و اطفا حریق
سیستم‌های گرمایش و سرمایش و تنظیم دمای هوشمند
با تجهیز خانه‌ی خود به زیرساخت‌های اینترنت اشیا، راه را برای اتصال و یکپارچه‌سازی همه‌ی تجهیزات هوشمندی که در آینده به ساختمان اضافه می‌شود هموار کرده‌ و زمینه‌ی گفتگوی این لوازم را فراهم آورده‌اید. با این کار امکان توسعه‌ی آتی و تکمیل فرایند هوشمندسازی را در اختیار خواهید داشت و تمام لوازم خانگی هوشمند از جمله وسایل آشپزخانه، سیستم صوتی و تصویری و غیره، امکان اضافه شدن به این بستر و یکپارچگی با سایر قسمت‌های خانه را خواهند داشت.