اخبار و مقالات

تازه‌ترین اخبار و مقالات مبین‌نت را مشاهده کنید.

۰۹:۲۱:۴۵ ۱۴۰۰-۱۰-۰۱

مبین‌نت سامانه پایش هوشمند حریق ساختمان‌های تهران را راه‌اندازی می‌کند.

مراسم اعطای اولین پروانه اپراتوری مانیتورینگ هوشمند حریق ساختمان‌های تهران و آغاز همکاری سه‌جانبه شرکت ارتباطات مبین‌نت، سازمان آتش‌نشانی و سازمان فناوری اطلاعات تهران برگزار شد

با افزایش شهرنشینی و توسعه شهرها، آمارهای مربوط به وقوع بحران‌های غیرطبیعی مانند آتش‌سوزی همواره رو به افزایش است و این امر مدیریت بحران برای مسئولان شهری به‌ویژه در کلان‌شهرها را به چالشی سخت تبدیل کرده است.

در سال‌های اخیر فناوری‌های نوین هوشمندسازی به‌ویژه اینترنت اشیا جای خود را در زندگی مردم و مدیریت شهری باز کرده و  بهره‌برداری از این فناوری در مدیریت بحران و کنترل عملیات امداد و نجات، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای فناورانه به‌منظور نجات جان انسان‌ها و کاهش خسارات مالی بوده است. مدیریت صحیح بحران نیازمند اطلاعات دقیق و لحظه‌ای است و امروزه پیشرفت سیستم‌های اطلاعاتی، ارتباطی و جمع‌آوری اطلاعات دقیق مدیریت بحران‌ها را به‌صورت هوشمند و یکپارچه محقق کرده است

.

مراسم اعطای اولین پروانه اپراتوری مانیتورینگ هوشمند حریق به مبین‌نت

در همین راستا، شرکت ارتباطات مبین‌نت، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در جهت توسعه راهکارهای هوشمند شهری مطابق با استانداردهای جهانی و ساخت ایرانی هوشمند، پروژه راه‌اندازی اولین اپراتور پایش اعلان حریق ساختمان‌ها را به‌عنوان بزرگترین پروژه‌ اینترنت اشیا در کشور راه‌اندازی کردند.

دکتر طهرانی، مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت در این‌ باره گفت: «در سال‌های اخیر مبین‌نت تلاش کرده تا از لایه ارتباطات وارد لایه ارائه سرویس‌ شود. مبین‌نت به‌عنوان اولین اپراتور پایش هوشمند حریق انتخاب شده و قرار است در شش ماه آینده، این سرویس به‌‌صورت عملیاتی در اختیار شهروندان قرار گیرد.»

طهرانی از اپراتور پایش هوشمند حریق به‌عنوان یکی از بزرگترین پیاده‌سازی‌های اینترنت اشیا در کشور یاد کرد و گفت: «این پروژه دو اهمیت جدی برای ما دارد یکی اینکه پروژه بسیار بزرگی در زمینه اینترنت اشیا در کشور است و همچنین در راستای استراتژی ورود مبین‌نت به لایه سرویس است تا فقط در لایه ارتباطات فعالیت نداشته باشیم. این پروژه یکی از گام‌های بلند مبین‌نت در حوزه شهر هوشمند است و باعث افتخار ماست که در اولین پروژه، روی هوشمندسازی خارج از لایه ارتباطات کار کردیم و ایمان داریم این پروژه نمونه‌ای برای سایر شهرها خواهد بود تا این فناوری در کشور فراگیر شود

سخنرانی مدیرعامل مبین‌نت در مراسم اعطای  اولین پروانه اپراتوری مانیتورینگ هوشمند حریق

مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت درباره زمان عملیاتی شدن این پروژه اعلام کرده که پیش‌بینی می‌شود زمان ارائه این سرویس به عموم شهروندان تا شش ماه آینده میسر شده و در فاز اول، بیش از ۵۰ هزار ساختمان در پایتخت به این سامانه متصل شوند. وظیفه این اپراتور دریافت داده از سنسورهای پایش حریق نصب‌شده در محیط‌های باز و بسته و ارسال لحظه‌ای هشدارهای ناشی از وقوع حریق به سازمان آتش‌نشانی به‌صورت خودکار و بدون نیاز به برقراری تماس توسط مشترکین است که موجب اعزام نیروهای امدادی در لحظات اولیه وقوع حریق می‌شود.

سامانه‌های هوشمند علاوه بر پایش وقوع حریق می‌توانند با تحلیل داده‌های مربوط به میزان انتشار دود و دمای محیط، اطلاعات مهمی از میزان تراکم حریق در بخش‌های مختلف را در اختیار گروه امداد و نجات قرار دهند.

شرکت مبین‌نت در راستای هدف ساخت مسیر سبز تحول دیجیتال و با استفاده از تجربه و دانش فنی خود، اقدام به ایجاد اولین اپراتور حریق کشور کرده است که این اپراتور با ساخت یک سامانه یکپارچه، تمامی سیستم‌های مرکزی پایش حریق در ساختمان‌ها را به هم متصل و اطلاعات مرتبط با هرکدام از ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و اماکن عمومی تحت پوشش سامانه هوشمند پایش حریق را جمع‌‌آوری می‌کند. سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران با دسترسی به اطلاعات جمع‌آوری‌شده، قادر به دریافت لحظه‌ای اطلاعات و پردازش و تحلیل داده‌ها خواهد بود. همچنین می‌تواند با استفاده از این اطلاعات به مدیریت بهتر سوانح آتش‌سوزی کمک کند.

.